Wróżbiarstwo jest kuszące dla wielu osób, oferując sedno tajemnic głęboko ukrytych przed ludzkim okiem. Jednak nie wszystkie techniki i narzędzia wróżbiarskie są równie znane i popularne. Przyjrzyjmy się jednemu z mniej znanych elementów – tabernakulum.
Tabernakulum jest pojęciem z zakresu astronomii, astrologii a także alchemii. Często mylone jest z zakrystią – miejscem przechowywania w kościele najświętszych relikwii. W kontekście ezoterycznym tabernakulum to stół do wróżenia, na którym układane są karty Tarota lub inne symbole.
Historia i pochodzenie tabernakulum
Pojęcie tabernakulum pochodzi z łaciny, a dokładnie od słowa tabernaculum, co oznacza namiot. Nasuwa to na myśl myśl o przenośnym schronisku lub świątyni, która była używana przez starożytnych Izraelitów podczas ich tułaczki po pustyni. Ten sam termin, znany również ze Starego Testamentu, w XIX wieku zaczął być stosowany w odniesieniu do stołu do wróżenia.
Stół ten, zwany również tablicą lub deską, zwykle jest ozdobiony licznymi symbolami ezoterycznymi, takimi jak astrologiczne znaki zodiaku, runy, symbole planetarne i użytkowane są do sporządzania horoskopów lub odgadywania przyszłości.
Tabernakulum i wróżbiarstwo
W świecie wróżbiarstwa, tabernakulum jest postrzegane jako narzędzie, które pomaga skupić energię i skoncentrować intencję podczas przeprowadzania sesji wróżby. Karty Tarota, kamienie runiczne czy kryształowe kule są układane na tym stole w określonym formacie, który pomaga wróżbitom lepiej zrozumieć i interpretować wiadomości, które otrzymują.
Chociaż tabernakulum jest mniej znane niż inne narzędzia używane w wróżbiarstwie, takie jak Tarot czy runy, jest ono cennym dodatkiem do każdej sesji wróżby. Jego unikalna energia i moc sprawiają, że jest niezastąpione dla tych, którzy szukają głębszych wglądów i przejrzystości w swoich wróżbach.
Ozłocenie tabernakulum
Ozłocenie tabernakulum to jeden z kroków w jego tworzeniu i nawiązuje do jego religijnego korzenia. Wykonuje się go ręcznie, na tyle precyzyjnie, na ile to możliwe, dzięki czemu każde tabernakulum jest unikalne. Ozłocenie to sztuka, a osoba, która wykonuje ten proces jest nazywana ozłoconym.
Proces ozłocony jest trudny i czasochłonny. Najpierw tabernakulum jest dokładnie czyszczone, a następnie przygotowywane do pokrycia cienkim arkuszem złota. Po nałożeniu złota, tabernakulum jest polerowane do połysku, co dodaje mu blasku i elegancji. https://www.sacrum.pl/category/tabernakula